У школі організовано роботу двох музеїв
МУЗЕЙ ІСТОРІЇ ШКОЛИ
Школа – не лише приміщення, до якого ми заходимо, це велика країна Знань, країна дитинства і юності. Школа – це простір життя дитини, в якому вона повноцінно живе, і тому вся діяльність навчального закладу вибудовується так, щоб сприяти становленню особистості як творця і проектувальника свого власного життя.
Головне завдання школи – навчити вчитися, виховати людину, здатну створити своє особисте життя. А допомагає нам у цьому робота шкільного музею.
Профіль Музею історії школи – історичний. Музей є осередком освіти і виховання, який сприяє формуванню у молодого покоління національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, забезпеченню духовної єдності поколінь.
Головними завданнями в роботі музею є:
1. Сприяння удосконаленню навчально-виховного процесу у школі.
2. Розширення і поглиблення загальноосвітньої та профільної підготовки учнівської молоді засобами позакласної та позашкільної роботи.
3. Формування у підростаючого покоління розуміння нерозривного взаємозв’язку минулого, сучасного і майбутнього.
4. Допомога педагогічному колективу школи у впровадженні нових нетрадиційних форм роботи за інтересами.
5. Вивчення, охорона і пропаганда пам’яток історії та культури рідного краю.
6. Проведення культурно-освітньої роботи серед учнівської молоді.
Велику і корисну роботу виконують краєзнавці, які збагачують свої знання про рідний край.
21 травня 2004 року відбулась урочиста подія – на базі навчального закладу було відкрито Музей історії школи. Це панорама життя шкільної родини від початку заснування школи до сьогодення. Це наша історія.
Згадуйте предків своїх,
Щоб історія перед вами не згасла,
І золото нитки не згубіть…
Ці слова української поетеси О.Кобилянської стали девізом роботи шкільного музею, ініціатором створення якого є вчитель-пенсіонер, колишній директор Ямпільської школи № 2 Цвілодуб В.В. Він розробив план експозицій музею, яку схвально підтримали колеги-пенсіонери і директор школи Родителева Т.В. Було проведено активну пошукову роботу щодо організації музею. Почали збирати матеріал. Назустріч пішли вчителі, батьки, випускники. Всі розуміли: нехай пам'ять залишиться для добрих людей, колег, вихованців, щоб зберегти коріння шкільної родини, щоб «згадувати предків своїх», щоб «історія…не згасла». Щиро дякував колишній директор школи вчителям, випускникам, які залишили на пам'ять знімки різних років, спогади, цікаві матеріали. Вони розуміли: це наша пам'ять, наша історія.
На перше вересня 2012 року в Музеї історії школи вже знаходилося 973 музейних експонатів, з них – 902 експонати є оригінальними.
Зібрані матеріали складають наступні експозиції:
1. «М.М. Неплюєв – основоположник освіти, світоч людяності і добра».
2. «Із історії школи».
3. «Учителю, вклоняюся доземно перед великим іменем твоїм».
4. «Корифеї освіти».
5. «Вони вчилися в нашій школі».
6. «Здрастуй, школо!»
7. «Знання – це скарб…»
8. «Учителем школа стоїть»
9. «Нащадкам нашим, Зміні молодій, Знання і праця старших поколінь».
10. «Улюблені ігри школярів»;
11. «Ви вміли танцювати реп і вальс
І з вчителями ви могли посперечатись,
І ще могли до пізньої пори
До свят шкільних ретельно готуватись»;
12. «Дружба долає кордони і відстані»;
13. «Зі школи – в життя»;
14. «Прощай, школо!»;
15. «Вони подружилися в школі».
В музеї школи зберігаються колекції букварів, старовинних підручників, зошитів, перші ручки, чорнильниці, перочистки, учнівська атрибутика, нагороди, кубки за перемогу у спортивних іграх, різних змаганнях. Є перша грифельна дошка, яка належала батькові Цвілодуба В.В. – Володимиру Устимовичу. Грамоти, вирізки з газет, фотографії, які свідчать про творчий потенціал колективу школи, любов до мистецтва.
Наша школа має славні спортивні традиції. В музеї представлена частина нагород, здобутих учнями-спортсменами у різних заходах. Це і кубки, медалі, дипломи, грамоти, похвальні листи.
Відкриття музею започаткувало новий напрямок в роботі школи – музейну педагогіку. Музей є безцінним джерелом пізнання, який освячує залучення учнівської молоді до культурно-історичних цінностей і духовних реліквій. Музейна педагогіка допомагає дитині замислитись над тим, що нас оточує, допомагає прожити не одне життя, а сотні інших. Саме він дає багатий матеріал для спілкування, виховання особистості. Тут проходять музейні заняття і уроки, екскурсії, оглядові, тематичні, предметні, екскурсії-вікторини, зустрічі з цікавими людьми, шкільні свята та ін.
Це панорама життя шкільної родини від початку заснування школи до сьогодення. Це могутній засіб для різних напрямів виховної роботи, своєрідний культурно-освітній простір. Його використовують для різних видів навчальної, наукової, індивідуальної та масової роботи в школі.
Із року в рік, за традицією, першого вересня, в День Знань, до музею приходять найменші учні школи – першокласники, яких супроводжують вчителі та батьки. Музей радісно зустрічає гостей. Закінчуючи навчання, наші випускники залишають у музеї конверти з написом «Розкрити через 10 років». Саме в них знаходяться їх заповітні мрії про майбутню професію, майбутнє життя.
На кожен навчальний рік сплановано роботу шкільного музею.
З 2011 по 2015 рік на базі музею працював гурток «Рідна школа», який відвідували учні середніх та старших класів. Серед них були школярі, охоплені індивідуальною формою навчання, діти-напівсироти, учні з неповних сімей.
Роботу гуртка було спрямовано на розвиток інтелектуального, культурного, духовно-морального потенціалу особистості; розвиток творчих здібностей учнів до пошукової, краєзнавчої, науково-дослідницької роботи; навичок роботи з додатковою літературою, каталогами, сайтами Інтернету, документальним матеріалом, свідченнями старожилів, спогадами земляків; на формування загальнолюдських цінностей: працелюбності, відповідальності, поваги і любові до рідної школи, її традицій, до рідного краю.
Основним змістом роботи гуртка було:
· збір фотоматеріалів і матеріалів про рідну школу;
· оригінальних авторських робіт талановитих учителів та учнів;
· збір матеріалів про рідний край, рідне селище, видатних земляків;
· оформлення тематичних альбомів та папок, поповнення їх новими цікавими матеріалами про життя шкільної родини;
· участь у краєзнавчих експедиціях;
· розробка, підготовка і проведення оглядових, тематичних, екскурсій-вікторин;
· зустрічі з випускниками школи, цікавими людьми;
· оновлення музейних експонатів;
· поповнення музею творчими учнівськими роботами.
Протягом 2011-2015 років для школярів молодшої, середньої та старшої ланок проведено навчальні екскурсії, присвячені життю та діяльності М.М. Неплюєва, цікавим сторінкам історії школи, славетним землякам, корифеям освіти, ролі знань та навчання у житті людини, талантам шкільної родини.
Завдяки співпраці з робітниками центральної районної бібліотеки гуртківці зібрали чудовий матеріал про талановитих земляків: письменника Олександра Папченка, художника Олександра Богомазова, поетес Надію Демешко та Ганну Козачку.
В окремій папці зберігаються вірші вчителів і учнів нашої школи та шкіл району. Цей матеріал допомагає нашим вихованцям більше дізнатися про письменників рідного краю на уроках української та зарубіжної літератури.
Вчителі історії та літератури, проводячи свої уроки в 9-11 класах, також користуються музейними експонатами.
Вчитель-пенсіонер образотворчого мистецтва Аландаренко Марія Василівна, талановита художниця, на згадку про себе подарувала музею гарні роботи – картини. Саме вони і допомагають виховувати в учнях естетичний смак, здатність відчувати і цінити прекрасне.
Членами гуртка « Рідна школа» під час роботи над проектом «Рідні краєвиди» було зібрано фотоматеріали та матеріали про рідне селище Ямпіль. За підсумками дослідження учні, екскурсоводи музею, виступили з інформаційними повідомленнями перед молодшими і старшими школярами.
Гуртківці, мешканці села Паліївка, зібрали цікавий фотоматеріал про свою малу батьківщину і написали власні твори.
Колишній директор школи Родителева Т.В. і вчителька-пенсіонерка Охріменко С.В. передали до музею матеріали про М.М. Неплюєва. Вчителі-історики та класні керівники, проводячи зі своїми вихованцями уроки, бесіди, диспути, години спілкування, виховні години, присвячують їх М.М. Неплюєву-богослову, філософу, соціальному практику, Людині в найкращому розумінні цього слова, виховуючи в учнях любов, доброту, милосердя, самовіддане служіння ближньому.
Постійна співпраця ведеться з мудрими наставниками: Цвілодубом В.В., Цвілодуб Л.М., Рожченко З.Г., Опенько Л.М. Любов Михайлівна і Зінаїда Григорівна – найактивніші відвідувачі шкільного музею.
Рожченко З.Г. поділилася своїми надбаннями, надавши музею цінні матеріали: «Ними пишається перша вчителька», «Методичні розробки та практичні рекомендації по вивченню природознавства у 3(2) класі», «Прилучити дітей до історії України» (із досвіду роботи), «Застосування інтелектуальних телевізійних ігор на уроках читання в початкових класах», «Книга творчості», «Пори року» (альманах) та багато інших.
До нашого музею постійно приїздять гості: учні зі шкіл району, вчителі, директори, заступники директорів шкіл, учасники районних та обласних семінарів.
Цікаві зустрічі проводилися з воїнами-афганцями, ветеранами педагогічної праці. Діти дарували їм букети квітів, невеличкі сувеніри, які самі виготовляли.
До шкільного музею часто приходять випускники школи різних поколінь, розповідають спогади про своїх рідних, знайомих, дарують музею випускні фото. Незабутніми, теплими були зустрічі випускників школи 1973, 1974, 1975 та інших років. Згадували юність, своїх наставників, розповідали про себе, обмінювалися найкращими побажаннями, фотографувалися.
У квітні 2014 року на базі школи відбувся семінар директорів шкіл району «Реалізація науково-методичної проблеми школи», у рамках якого був проведений полілог поколінь «Нащадкам нашим, зміні молодій – знання і праця старших поколінь». Захід був проведений у Музеї історії школи. Присвячений він був учительській праці. Було запрошено вчителів-пенсіонерів, учнів 11 класу, вчителів, гостей.
У 2014-2015 навчальному році в школі було проведено районний семінар з національно-патріотичного виховання крізь призму роботи гуртків. Учні, члени «Рідної школи», також підготували для гостей невеличкий концерт і веселі сценки зі шкільного життя. Познайомили гостей з експонатами музею.
У 2014 році на честь 10-річчя музею, було проведено цикл навчальних екскурсій у 1-11 класах, присвячених історії школи, сторінкам шкільного життя, видатним постатям Ямпільщини та ін.
Гуртківцям, екскурсоводами музею, з нагоди свята було проведено лекторії на теми: «М.М. Неплюєв – подвижник освіти, світоч людяності і добра», «З історії Ямпільської школи», «Знання – це скарб, а вміння вчитись – ключ до нього», «Славетні імена земляків», «Таланти шкільної родини».
У минулому навчальному році гуртківці продовжили тісну співпрацю з вчителями-пенсіонерами Цвілодубом В.В. та Рожченко З.Г., які передали до музею цінні матеріали, поділилися своїми творчими надбаннями, багаторічним досвідом роботи.
Протягом року члени гуртка збирали матеріали періодичної преси, систематизували їх, оформили альбом «Життя школи на сторінках газет».
Члени гуртка знаходили, збирали прислів’я, приказки, загадки про школу, вчителя, знання, книгу. Допомагали в цьому вчителі та вихователі школи. Були узагальнені зібрані в окрему тематичну папку матеріали щодо музейної педагогіки.
Музей постійно поповнюється новими експонатами, творчими роботами учнів: аплікаціями, вишивкою, бісероплетінням, орігамі. В музеї організовуються виставки найкращих творчих учнівських робіт. Також наші вихованці полюбляють складати вірші, загадки, прислів’я на шкільну тематику. Колишні учні Рожченко З. Г. самі склали чудові твори про школу, вчителя, знання і залишили їх у музеї. Було організовано у 2015 році виставку найкращих творчих робіт гуртківців, а також інших учнів школи.
Не забувають діти і про ветеранів, вчителів-пенсіонерів. Вітають їх зі святами, відвідують, виготовляють для них вітальні листівки, сувеніри, дарують квіти, проводять час у теплих, зворушливих бесідах, навчаючись у них любові, доброти, милосердя, щирості.
Наші вихованці-гуртківці взяли участь у районному етапі обласної краєзнавчої експедиції «Материнські долі», де посіли І місце. Робота «Доля жінки-матері у творах поетів рідного краю» стала переможцем цієї обласної краєзнавчої експедиції у 2011 році. Також юні пошуковці були учасниками ще однієї краєзнавчої експедиції – «Славетні імена земляків».
Двері музею завжди відкриті для гостей.
Робота продовжується!
МУЗЕЙ БОЙОВОЇ СЛАВИ «ПАМ'ЯТЬ»
Історія Другої світової війни – невичерпне джерело патріотичного та національного виховання молоді. Це одна з подій, над якими не має влади час. І чим далі в історію відходять роки великого лихоліття, тим яскравіше постає перед нами велич народного подвигу, тим вагомішою стає ціна, сплачена за нашу свободу.
1418 днів і ночей йшли до світлого Дня Перемоги народи великої країни.
Тисячі ямпільчан в далекому 1941 році розпрощалися з рідними і стали на захист рідного краю. Ніколи не зітруться з пам’яті ямпільчан ті нелюдські страждання, знущання, які принесли в наш край фашисти. Тільки при згадці про трагедії сіл Орлівка та Микитське завмирає серце. А чи можна забути про сімнадцять з половиною тисяч замучених у Хутір-Михайлівському концтаборі? Смерть однієї людини – це трагедія, а коли їх мільйони? Це важко усвідомити. Але про це треба пам’ятати самим і передавати із покоління в покоління. Адже в кожній, без виключення, сім’ї є рідні (прадідусі та прабабусі), які пройшли через пекло війни або залишились навічно в чужій землі. Завдання молодого покоління, яке знає про війну лише з книжок та кінофільмів – усвідомити свою відповідальність за збереження історичної правди, вірне розуміння значення героїчного подвигу народу.
Історія пошукової роботи в школі сягає в далекі 60-ті роки минулого століття. Все розпочалося в 1965 році, після перепоховання 814 загиблих воїнів у одну братську могилу, що в центральному сквері селища. На той час було установлено лише чотири прізвища загиблих. Встановленням імен офіцерів і солдатів, які віддали своє життя в боях за Ямпіль, і зайнялись перші пошуковці під керівництвом вчителя математики Соломко Надії Іванівни. Свій загін вони назвали «Червона гвоздика». Довідки з архівів, шпиталів, листування з колишніми командирами, Радами ветеранів військових з’єднань, сім’ями загиблих відкривали все нові і нові імена. В основному це були воїни 75 гвардійської та 354 стрілецьких дивізій 65 армії. Зав’язалося листування з рідними похованих, на братську могилу стали приїздити діти, онуки, матері, батьки, брати і сестри, однополчани загиблих. Члени пошукового загону були учасниками Всесоюзних зльотів пошукових та інтернаціональних загонів у Москві, Харкові, Ленінграді, Шаферкані (Узбекистан), Молдові, Прибалтиці. Після кожної такої зустрічі з’являлися нові імена ветеранів, учасників визвольних боїв за Ямпіль, нові експонати, нові друзі. Так в Ямпільській, тоді ще середній, школі № 2 була створена кімната бойової слави.
З 1980 року пошукову роботу очолила вчитель математики Карпенко Галина Миколаївна. Пошуковий загін обрав новий напрямок своєї діяльності. Після зустрічі з партизанами-сабуровцями пошуковці почали докладніше вивчати діяльність на території району партизанських загонів «За Родину», з’єднань Ковпака та Сабурова. Члени загону вели роботу по відтворенню історії організації і бойових дій партизанського загону, вели листування з колишніми партизанами, записували їх спогади. Продовжувалось листування з ветеранами, учасниками визвольних боїв на Ямпільщині, з рідними похованих в братській могилі воїнів. Кімната бойової слави поповнювалась все новими і новими матеріалами. З переходом школи в нову будівлю, в 1987 році, всі експонати зберігались в одній з кімнат господарського призначення, частина матеріалів була втрачена.
В 2003 році, за ініціативи ветерана педагогічної праці, керівника першого пошукового загону Соломко Н.І., на педагогічній раді школи було прийнято рішення відновити музейну справу, створивши музей бойової слави. В травні 2004 року, напередодні Дня Перемоги, відбулося врочисте відкриття першої кімнати музею бойової слави, який став центром героїко-патріотичного виховання молоді. В травні 2006 року було відкрито другу кімнату музею, в якій розмістилась експозиція «Довічна слава Вам…», присвячена героям-землякам.
Головна мета діяльності музею полягає у залученні молодого покоління до вивчення та збереження історико-патріотичної спадщини свого народу, у формуванні освіченої особистості, розвитку творчих інтересів та пошукової діяльності, вихованні патріотизму, шанобливого ставлення до історії та культури українського народу.
Матеріали музею розподілені за темами: «Вересень 1941», «Роки окупації», «Партизанськими стежками», «Наші визволителі», «Ніхто не забутий, ніщо не забуте», «Довічна слава Вам...», «Листування з ветеранами», «Реліквії», «Голодомор 32-33 рр. Україна пам'ятає. Світ визнає».
Матеріали експозиції «ВЕРЕСЕНЬ 1941» розповідають про бойовий шлях 21 кавалерійської дивізії під командуванням Якуба Кулієвича Кулієва. Книжки «Огненные рубежи», «Генерал Якуб Кулиев», «Дорогами мужества», подаровані пошуковцям однополчанами Кулієва, містять розповіді про оборонні бої за Ямпіль та навколишні села. В музеї зберігаються спогади начальника особового відділу 21 кавдивізії О. С. Кибальникова, листи дружини Якуба Кулієва Зої до пошуковців.
В кінці вересня 1941 року територія району була остаточно окупована. Про боротьбу місцевого населення з ворогом під час окупації розповідають матеріали експозиції «РОКИ ОКУПАЦІЇ». Діяльність підпільних груп на території району показана на прикладі підпільного госпіталю в селі Грем'ячка та госпіталю для військовополонених в Ямполі, яким завідував М.В.Костогаров. Експозиція представлена фотографіями, спогадами, газетними статтями, художньою літературою.
Експозиція «ПАРТИЗАНСЬКИМИ СТЕЖКАМИ» складається з матеріалів про діяльність партизанських загонів на території області. В музеї зберігаються спогади ветеранів Ямпільського партизанського загону «За Родину», зібрані пошуковцями матеріали про юних месників: Толю Голуба, Костю Яніна, Ігоря Іванченка, Петра Хобоку та інших; особисті речі партизан, орденська книжка комісара загону Д. Красняка, фотографії, газетні статті про діяльність партизанських загонів, художня література.
Бойові дії на території району відновились у вересні 1943 року.
Матеріали експозиції «НАШІ ВИЗВОЛИТЕЛІ» розповідають про бойовий шлях 75 гвардійської та 354 стрілецьких дивізій, воїни яких безпосередньо брали участь у боях за звільнення Ямполя та навколишніх сіл.
Експозиція представлена стендами «65 армія», «75 гвардійська стрілецька дивізія», «Полк Бударина», «354 стрілецька дивізія», «Зустрічі ветеранів 65 армії», альбомами, спогадами ветеранів, газетними статтями, фотографіями та газетами воєнного часу, художньо-мемуарною літературою.
За останній час експозиція поповнилась новими експонатами, серед яких найціннішими є альбом «По местам боевой славы 75 гвардейской дивизии. 1974 год», подарований ветераном Григорьєвим Іваном Олександровичем з м.Кемерове та фотоальбом «Ветераны 95-75 гвардейской Бахмачской дважды Краснознаменной ордена Суворова стрелковой дивизии», подарований сім'єю учасника визволення Ямполя Сухобокова Василя Олексійовича з м. Харків.
Центральна експозиція першої кімнати музею «НІХТО НЕ ЗАБУТИЙ, НІЩО НЕ ЗАБУТЕ» присвячена воїнам, які загинули, визволяючи наше селище.
Вона складається з декількох стендів:
на стенді №1 зображений пам'ятник невідомому солдату, встановлений на братській могилі с. Ямпіль, на бокових планшетах нанесені прізвища 120 з 814 похованих бійців;
на стенді №2 «Вічна слава героям» містяться фотографії похованих в братській могилі воїнів, текст вірша місцевого поета про пам'ятник «Есть в Ямполе сквер»;
матеріали стенду №3 «На Ямпільській землі» розповідають про перебування в гостях у ямпільчан родичів загиблих і похованих в братській могилі бійців;
на стенді №4 «Дружба не визнає кордонів» розміщені матеріали, присвячені сім'ї Френкіних з Москви. Експозиція містить особисті речі фронтові листи, фотографії похованих; спогади, написані та надіслані їх родичами, матеріали, надані архівами.
Експозиція «ЛИСТУВАННЯ З ВЕТЕРАНАМИ» містить особисті папки ветеранів, з якими листуються або листувались пошуковці. Папки наповнені фотографіями, листами, вітальними листівками, газетними статтями.
У вітринах розміщені рідкісні експонати: рештки радянської та німецької зброї часів Другої світової війни, залишки снарядів, мін, прострілені солдатські радянські та німецькі каски, гільзи, пілотка, польові командирські сумки, знайдені учнями-пошуковцями під час туристично-краєзнавчих походів, медалі та оригінали документів часів війни, книги з подарунковими надписами авторів та членів їх родин.
Ці німі свідки лихої пори допомагають душею, серцем пізнати ціну життя та смерті, ціну людського подвигу. Вони складають експозицію «РЕЛІКВІЇ».
На основі зібраних пошуковим клубом матеріалів відкрито постійно діючу експозицію «ГОЛОДОМОР 32-33 рр. УКРАЇНА ПАМЯТАЄ, СВІТ ВИЗНАЄ». Вона містить копії архівних документів, спогади старожилів селища, свідчення очевидців, реферати учнів школи, художню літературу.
Відходять у минуле грізні дні Другої світової війни, страхіття концтаборів, страждання людей в окупованих фашистами селах та містах, голод і смерть мільйонів людей. Все менше залишається живих свідків тих подій, тих, хто воював на фронті та наближав Перемогу.
Воїни-ямпільчани хоробрістю і мужністю відзначились як на фронтах Другої світової, так і афганської воєн, їм присвячена експозиція музею «ДОВІЧНА СЛАВА ВАМ...», яка розмістилася в другій кімнаті музею і складається з декількох розділів.
Матеріали розділу «Герої-земляки» розповідають про Героїв Радянського Союзу розвідника старшого сержанта П. П. Сагайдачного та танкіста старшого лейтенанта Я. П. Головача, воїна-інтернаціоналіста С. О. Ошомка, посмертно нагородженого орденом Леніна.
Розділ «Ніхто не забуде солдатських імен...» містить матеріали про ямпільчан, які воювали на фронтах Другої світової війни: фронтові та сучасні фотографії, ордени, медалі, посвідчення на нагороди, фронтові подяки, документи, розповіді-спогади, біографічні дані, архівні документи.
Розділ «Жінки на війні» розповідає про участь жінок-земляків у Другій світовій війні.
Розділ «Уклін матері» містить матеріали про сім'ю Короз із Ямполя. Окремим розділом представлені матеріали про воїнів-інтернаціоналістів та випускників школи, які присвятили своє життя службі в лавах армії. В музеї знаходяться також зразки одягу солдатів Радянської та сучасної Української армій.
Частина шкільного коридору, який поєднує обидві музейні кімнати, зайнята матеріалами:
- про історію пошукової роботи в школі, про керівників пошукових загонів Н. І. Соломко (загін «Красная гвоздика», 1965-1980 рр.), Г. М. Карпенко (загін «Пошук», 1980-2000 рр.), С. І. Соломко (клуб «Пам'ять», поч. 2004 р.) та основні напрямки роботи загонів;
- фотовітраж про роботу музею, про основні досягнення в роботі музею;
- змінна експозиція, матеріали якої постійно поновлюються:«2 вересня – річниця визволення Ямпільщини», «22 вересня – День партизанської слави», «Ми повернулися не всі, простіть нас, матері», «В боях за Україну» та ін.
На базі музею бойової слави працює пошуковий клуб «Пам’ять».
До складу пошукового клубу входять різновікові групи: старшокласники, середня група та молодша. В травні випускники врочисто передають естафету наступній групі, отримують посвідчення почесних екскурсоводів музею бойової слави.
Основними напрямками роботи пошукового клубу є:
- вивчення та збереження історично-культурної спадщини рідного краю,
Під керівництвом членів ради музею пошуковці школи відшукують та вивчають документи воєнного часу, збирають відомості про загиблих на фронтах, про остарбайтерів та працівників тилу.
З метою збереження пам’яті про героїчний подвиг воїнів-земляків та воїнів-визволителів Ямпільщини, пошуковцями реалізовано декілька проектів, спрямованих на збереження та популяризацію зібраних реліквій. Проект «Зупинена мить» (перший етап роботи над проектом – акція «Збережемо фронтові фотографії» та другий етап – «жива» газета «Про що розповіла фотографія») та проект «Алея героїв», презентація якого пройшла в два етапи: захист міні-проектів пошуковцями старшої групи на районному семінарі заступників директора з виховної роботи та участі пошуковців школи в Мітингу, присвяченому Дню Перемоги.
Не припиняється робота по облаштуванню музею, поповненню його експонатами.
Матеріали, зібрані пошуковим клубом, широко використовуються на уроках історії, виховних годинах, при підготовці рефератів. В музеї проходять тематичні семінари, уроки мужності, уроки пам’яті, вікторина «Друга Світова війна: що ми про неї знаємо?». Вже більше 10 років тісна дружба пов’язує пошуковців з родиною Крючкової Маргарити Василівни. Свого часу Маргарита Василівна передала на зберігання до музею матеріали сімейного архіву, після вивчення якого в музеї з’явилась експозиція «Серце Матері», були організовані зустрічі Крючкової М. В. з учнями школи, записані спогади ветерана на відео. Ці матеріали були використані в конкурсній роботі «Врятувати від забуття. Боротьба за Українську державність: сімейні історії українців. Проект «Незвичні історії звичайних людей на зламі історії».
- збір матеріалів про ратні подвиги ямпільчан у роки Другої світової та афганської воєн,
Члени клубу займаються збором матеріалів про земляків – учасників Другої світової війни. Зустрічаючись зі старожилами селища, відвідуючи родини учасників війни, загиблих та пропалих безвісти воїнів-земляків, пошуковцями зібрані фотоматеріали, біографічні відомості, спогади, документи та нагороди. Зібрані пошуковцями спогади земляків, що були свідками окупаційного режиму, дітей війни, працівників тилу, ямпільчан-фронтовиків, остарбайтерів заносяться до альманаху «Доля людини через призму війни».
Випускником школи Мамаєвим Артемом був проведений майстер-клас для пошуковців по пошуку інформації на сайті «Подвиг народа. ру», внаслідок чого музейні експозиції поповнилися новими матеріалами, а саме копіями нагородних листів ветеранів-земляків Старикова І. Т., Поправко І. М., Мамаєва В. Ф. та інших. Мамаєв А. також поділився з пошуковцями фронтовими фотографіями свого діда, учасника Другої світової війни, та зібраними матеріалами про нього.
Пошуковцями зібрано багато матеріалів про ямпільчан, які в роки Другої світової війни звільняли Батьківщину від ворога, а в післявоєнний час відбудовували Ямпільщину. Використовуючи архівні матеріали, знайдені на сайтах «Меморіал» та «Подвиг народа. ру», пошуковці складають описи бойового та трудового подвигу земляків. Продовжується робота по оновленню експозиції «Довічна слава Вам, довічна пам'ять…».
Щороку 15 лютого в школі проходять заходи по вшануванню воїнів-інтернаціоналістів. Екскурсоводи – члени клубу проводять тематичні екскурсії, інформаційні хвилинки для учнів школи, а експозиції музею поповнюються новими фотографіями, спогадами місцевих афганців. Матеріали, зібрані пошуковим клубом, широко використовуються на уроках історії, виховних годинах, при підготовці рефератів.
- збір спогадів ветеранів-визволителів,
На початку вересня 2013 року Ямпільщина відзначала 70-ту річницю визволення від німецько-фашистських загарбників. Пошуковцями старшої групи було проведено роботу по збору та вивченню спогадів ветеранів-визволителів, місцевих жителів про бойові дії на території Ямполя та навколишніх сіл, внаслідок яких було звільнено Ямпіль. Зібрані матеріали були презентовані на учнівській конференції для учнів 10-11 класів «Наш край в роки Другої світової війни. Як звільняли Ямпіль» та висвітлені в місцевій пресі.
- збір матеріалів про учасників АТО
Початок ХХІ століття… Українці прагнуть в Європу, до європейських цінностей та стандартів. Це прагнення вони мужньо захищали на майдані під час Революції Гідності, показавши всьому світові прагнення до змін. Це прагнення вони захищають і сьогодні. Це наші земляки: воїни АТО, волонтери, лікарі, які живуть і діють за принципом: «Якщо не зараз, то коли? Якщо не я, то хто?» Вони – наша гордість. Вони – наші Воїни Світла.
Пошуковцями зібрані матеріали про Андрія Рєзніка, який народився 1985 р. у місті Дружба Сумської обл. Закінчив Сумський державний педагогічний університет, факультет фізичного виховання. Майстер спорту України міжнародного класу по панкратіону, член збірної України з панкратіону з 2007 р. Неодноразовий Чемпіонатів України та світу з цього виду спорту. Чемпіон Європи з панкратіону (Рига, Латвія, 2009р.) Чемпіон світу з панкратіону (Будапешт, Угорщина, 2010р.) Бронзовий призер Чемпіонату світу з панкратіону (Белград, Сербія, 2011р.). 5 травня 2014р. спецпідрозділ "Альфа" потрапив у засідку бойовиків під Слов'янськом, ст. лейтенант Андрій Рєзнік витягував свого друга з поля, коли в нього влучила трасуюча куля. Пройшовши крізь бронежилет під серцем Андрія, вона влучила в хребет, пошкодила спинний мозок. Після кількох надзвичайно складних операцій Андрія перевезли до Ізраїлю, до Тель-Авіву, де він проходив лікування та реабілітацію.
Наші земляки, свідомі патріоти, добровольцями пішли у зону АТО. Це юнаки, уродженці Ямполя, Владислав Тищенко та Михайло Третяков.
Несе військову службу у «гарячій точці» й уродженець села Марчихина-Буда Артем Бородай. З 2012р. Артем був призваний до лав Збройних Сил України, проходив службу 95-й аеромобільній бригаді, яка дислокується у Житомирі. Відслуживши строкову службу, перейшов на контракт. Із 1 березня 2014р. – в зоні АТО. Виконував бойові завдання на кордоні з окупованим Кримом, потім на горі Карачунь, брав Слов’янськ та Краматорськ. Потім – у Дебальцеві, Маріуполі, Волновасі. Там довелось виконувати різні завдання: здійснювати зачистку населених пунктів, рятувати мирне населення.
Наша гордість – це випускник нашої школи, учасник АТО Роман Заболотний.
19 серпня 2013 р. вступив на контрактну службу до 93 Дніпропетровської механізованої бригади. У червні 2014р. брав участь у боях за Савур-Могилу (курган в Шахтарському районі Донецької області). Підрозділ, у якому служив Роман, взяв Савур-Могилу, забезпечивши тим самим домінування українських військ на місцевості. 18-28 серпня 2014р. Роман Заболотний брав участь у бойових діях в Іловайську. 28 серпня, після отримання військами ДНР-ЛНР поповнення, кільце оточення навколо українських військових замкнулося.
Під Іловайськом Роман був контужений і разом зі своїми 17-ма побратимами потрапив до полону, був перевезений у Донецьк. Після повернення з полону у вересні 2014р. прийшов на ротацію до рідного Ямполя. Зараз Роман перебуває у Дніпропетровську, працює інструктором з мобілізованими резервістами.
Звичайний собі 20-річний юнак… Звичайний Герой, який бачив і пережив стільки, що вистачить на кілька людських життів. Слава герою!
На жаль, на війні мужність і героїзм ідуть поруч із смертю. Сумщину, і наш район зокрема, не оминув гіркий біль утрат. За даними на 22.01.2015р. в зоні АТО загинуло 52 жителя Сумської області.
Під час проведення антитерористичної операції загинув і наш земляк, уродженець села Орлівка В’ячеслав Анатолійович Заболотній. Поховання загиблого відбулось з усіма військовими почестями.
- проведення екскурсій по музею бойової слави,
Музей – це скарбниця дорогоцінних знань про історію нашої країни, того краю, де народилися і живемо. В музеї бойової слави «Пам'ять» кожен має змогу перегорнути сторінки історії років Другої світової війни, пройти стежками, скропленими кров’ю солдатів та сльозами їх рідних. Усі матеріали музею, стенди, експонати допомагають нашим сучасникам перенестися в ті далекі часи й зрозуміти всю велич подвигу простих людей. Членами клубу регулярно організовуються та проводяться оглядові та тематичні екскурсії для учнів школи та району, мешканців та гостей Ямполя: «Це не викреслити з пам’яті», «Діти на фронтах війни: пам'ятаймо!», «Сумщина партизанська», «Пам’яті жертв голодомору та політичних репресій присвячуємо,«Річниця визволення України», «Мужні визволителі мого отчого краю»,«Відлуння афганської війни», учнівські конференції «До 65-річчя завершення визволення України від німецько-фашистських загарбників», «Трагічний березень 43-го», «Наш край в роки війни» та ін.., відбулась зустріч двох поколінь пошуковців «Будемо гідними продовжувачами…»
- зустрічі з ветеранами Другої світової війни,
Пошуковці організовують для учнів школи зустрічі з ветеранами Другої світової війни, запрошують їх на шкільні свята, вшановують по місцю проживання. Вже стало традицією проведення засідання «круглого» столу керівників ветеранських організацій з керівниками району на базі шкільного музею. Екскурсоводи проводять для гостей екскурсію залами музею, знайомлять з історією його створення, унікальними експонатами. Кращі пошуковці клубу отримують почесне право привітати ветеранів та вручити їм квіти і сувеніри. В свою чергу ветерани теж завжди намагаються передати в музей на зберігання реліквії та пам’ятні речі. На останній з таких зустрічей клубу подарували копію Прапора Перемоги, яку було виготовлено за рекомендацією республіканської ветеранської організації до 60-річчя Перемоги, унікальні книги про Другу світову війну.
Повторюючись із року в рік такі зустрічі не перестають бути хвилюючими і неповторними. Учасники війни мають можливість поринути в далекі роки своєї фронтової молодості, згадати побратимів – живих і померлих. А для молодого покоління – це прекрасна нагода прилучитись до подвигу дідів та прадідів, почути спогади про участь у бойових діях безпосередньо з вуст cамих фронтовиків.
- листування з ветеранами Другої світової війни, які визволяли селище Ямпіль, їх рідними та близькими.
120 прізвищ на меморіальній дошці братської могили – результат багаторічної кропіткої роботи пошуковців школи. Серед них начальник штабу 354 стрілецької дивізії полковник Френкін М.В., рядовий Симаков О.І., підполковник Тихонов Т.Т., сержант Кондюков П. С. З сім’ями цих бійців і командирів, які загинули в боях за визволення Ямполя і поховані в братській могилі селища, пошуковці підтримують тісний зв'язок. Кожного року 2 вересня ямпільчани врочисто відзначають річницю визволення рідного краю від німецько-фашистських загарбників. Серед почесних гостей неодноразово був син похованого в братській могилі начальника штабу 354 стрілецької дивізії полковника Френкіна М. В. полковник запасу Френкін Віталій Миколайович з дружиною Раїсою Іванівною, а також Т. П. Кондюкова, донька сержанта Кондюкова П. С, з двоюрідною сестрою.
Вагомим надбанням пошуковців є бібліотека «Подвиг народу у Другій світовій війні», де зібрано багато мемуарної документальної та художньої літератури, яка постійно поповнюється подарунками гостей музею, учнів школи, За останні роки експозиції музею поповнились книгами-спогадами ветеранів, які брали участь у визволенні Ямполя.
Щороку 9 травня на прохання доньки підполковника Тихонова, яка зараз проживає в м. Александровськ-Сахалінський, пошуковці ставлять вінок на братській могилі. Пошуковці листуються з ветераном Другої світової війни з м. Кемерове Григор’євим Іваном Олександровичем, який у 1943 році брав безпосередню участь у боях за звільнення Ямполя у складі 75 гвардійської стрілецької дивізії, привітали його з 90-річним ювілеєм.
- догляд за братською могилою,
Члени пошукового клубу опікуються братською могилою, розташованою в центрі селища, в якій поховано тіла 814 бійців та командирів, які загинули в боях за Ямпіль, місцеві жителі та партизани. Вони беруть активну участь в мітингах та покладанні квітів на День визволення Ямпільщини, День визволення України, День захисника Вітчизни. Вже стало традицією, що пошуковці з вітальними слова та словами подяки ветеранам війни виступають перед земляками на мітингу, присвяченому Дню Перемоги.
- залучення школярів до справи милосердя.
Уже багато років пошуковці беруть участь у проведенні акцій «Милосердя», яка полягає в створенні волонтерських загонів. Так з року в рік не залишаються без уваги волонтерів «підшефні» – люди похилого віку, ветерани війни, інваліди, вчителі-пенсіонери.
- участь у шкільних, районних та обласних конкурсах, акціях патріотичного напрямку
Члени пошукового клубу «Пам'ять» є постійними учасниками шкільних, районних та обласних акцій та конкурсів учнівської та студентської молоді патріотичного спрямування. З 2011 року щороку пошуковці клубу «Пам'ять» беруть участь в обласному зльоті пошукових загонів загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних навчальних закладів «Пам’ятати. Відродити. Зберегти». В 2014 році клуб зайняв І місце в конкурсі презентацій результатів військово-патріотичної роботи учнівської молоді у 2013-2014 навчальному році. В 2015 році – І місце.
П’ять років поспіль пошуковці клубу «Пам'ять» разом з волонтерським загоном «Доброта» були переможцями районного етапу та учасниками обласного етапу конкурсу «Ветеран живе поруч». В 2014 році вони стали призерами (ІІ місце), а в 2015 році – переможцями цього конкурсу серед загальноосвітніх закладів області.
Нам, майбутнім поколінням, спадкоємцям слави героїв Другої світової війни, Перемога вручила найцінніше – науку любити життя і Батьківщину, перемагати ворогів. На наші плечі лягає тягар відповідальності за спокійний і вільний завтрашній день України.
Тисячами шляхів ідуть юні пошуковці, розшукуючи учасників воєнних подій давніх часів та сьогодення. Пошуки учні ведуть під девізом: "Ніхто не забутий, ніщо не забуто".
Коментарi